Global Terminal

Petrol sektöründe 1984'te Delta Petrol adı altında öncelikle İskenderun Körfezi'nde yüzer antrepo olarak depolama faaliyeti yürütmüş, akabinde Dörtyol Hatay'da yeni bir petrol depolama terminali kurulmuştur.

1990'ların ortalarında Akdeniz bölgesinde 65,000 metreküp kapasitesi ile en büyük LPG depolama tesislerinden birini kuran Delta Grubu ülke çapında toptan LPG ve LPG tüplerinin dağıtımını üstlenmiş ve aynı zamanda bölgenin en büyük LPG semi-trailer dorse filolarından birinin sahibi olmuştur. Bu yatırım daha sonra BP/Mobil konsorsiyumuna satılmıştır.

2000 yılında Gürcistan’ın liman şehri Poti'de yüzer depolama pilot projesi "Poti Star"ın çalışmalarını başlatan Delta Grubu, daha sonra EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) ve BSTDB (Black Sea Trade and Development Bank) finansmanıyla 35 milyon Amerikan Doları yatırım gerçekleştirerek 120,000 metreküp kapasiteli Poti depolama terminalini kurmuştur. Bu terminal 2011 yılında yerli bir firmaya satılmıştır.

2007 yılında terminal bir Dünya Bankası kuruluşu olan International Finance Corporation (IFC)’den aldığı krediyle Hatay Dörtyol’daki depolama kapasitesini 650,000 metreküpe çıkarmıştır.

2012 yılının başında depolama faaliyetinde Avrupa’nın önde gelen depolama şirketlerinden biri olan Rubis Terminal ile Delta Petrol güçlerini birleştirmişlerdir ve bu birleşmeden sonra Delta Rubis adı altında faaliyet göstermiştir.

2015 yılında Delta Rubis öncelikli hedefinden biri olan 2,3 kilometre uzunluğundaki yeni iskele yatırımını başarı ile tamamlamış ve hizmete açmıştır. Transit depolamanın yanısıra ihrakiye servisi vererek hizmet yelpazesini genişletmiştir.

2017 yılı Mart ayında, Rubis Terminal, önceki ortağı Delta'nın tüm hisselerini satın alarak yeni ismi Rubis Terminal Petrol adı altında Türkiye’de 5 yıl faaliyet göstermiştir. 

2022 yılında Rubis Terminal Petrol Ticaret ve Sanayi A.Ş. artık yeni adıyla Global Terminal Hizmetleri A.Ş. ve yeni marka ismiyle Global Terminal Services - GTS olarak aynı deneyimli kadrosu, istikrarlı yapısı ve 30 yılı aşan tecrübesi ile Türkiye'de faaliyet gösermeye devam edecektir. 

Hizmet portföyünde, uluslararası petrol sektörünün devleri ve petrol ticaretinin önde gelen oyuncuları bulunan Global Terminal Services - GTS, güçlü sermayesi, yüksek büyüme potansiyeli doğrultusunda mevcut hedeflerini daha da ileri taşımada ki kararlılığını devam ettirecektir.

Petrol ürünlerinin giderek daha sofistike özelliğe bürünmesi ve dünya petrol arzında görülen sık değişkenlikler, globalleşen pazarlarda esnek lojistik hizmetleri sağlayabilmeyi bir zorunluluk haline getirmiştir. Bu doğrultuda yeni yatırımları ve farklılaşan hizmet yelpazesi ile Global Terminal Services - GTS, uluslararası bir petrol merkezi haline dönüşen İskenderun bölgesinde petrol lojistiği konusunda dünyanın sayılı tesislerinden biri haline gelecektir.